Blog

Blog

Kolorystyka okien – Jaki kolor okien wybrać?

19 września 2022

Kolorystyka okien – Jaki kolor okien wybrać?

Dla wielu z nas to naprawdę trudna decyzja… Tak naprawdę jest to kwestia gustu, w związku z czym nie pokusimy się o zachęcanie do jakiejś konkretnej opcji kolorystycznej. Podamy jednak kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

 

 

W sytuacji gdy naszym najważniejszym kryterium jest cena, to okna białe będą najkorzystniejsze. To podstawowa wersja kolorystyczna, bez żadnych dopłat.

 

Jeśli decydujemy się na okna w kolorze, w zależności od producenta, mamy następujące możliwości:

 

 

  • kolor jednostronny zewnętrzny (białe wewnątrz, kolor na zewnątrz)
  • kolor jednostronny wewnętrzny (kolor wewnątrz, białe na zewnątrz)
  • kolor obustronny (jednakowy kolor wewnątrz i na zewnątrz)
  • tzw. bikolor (dwa rózne kolory wewnątrz i na zewnątrz)

 

Okna w kolorze zawsze wiążą się z dopłatami i trochę wydłużają termin realizacji zamówienia. Poza tym warto wiedzieć, że producenci dzielą kolory na standardowe i niestandardowe. Standardowe (np. złoty dąb, orzech, antracyt) są tańsze i będą szybciej wyprodukowane, natomiast niestandardowe są droższe, a na ich realizację możemy poczekać nawet 6-7 tygodni. Jeśli mimo wszystko decydujemy się na opcję kolorystyczną niestandardową musimy liczyć się z tym, że może być niełatwo idealnie dobrać kolor drzwi zewnętrznych, bramy garażowej, parapetów, czy rolet do naszych okien. Z kolorami standardowymi pod tym względem nie będziemy mieć stresów.

 

Kiedy więc wybieramy kolor swoich okien, weźmy pod uwagę takie czynniki jak cena, czas realizacji i praktyczność.  Warto również wspomnieć, że Architekci i Projektanci wnętrz często doradzają swoim klientom kolor biały od wewnątrz i zewnętrzny do wyboru przez klienta. Biały od wewnątrz, ponieważ jest uniwersalny i za kilka lat może nie pasować do zmieniającego się gustu czy nowego projektu wnętrza i umeblowania.

Nasi dostawcy