Blog

Blog

Zimno, coraz zimniej: jak go ustawić tryb zimowy w oknach?

21 września 2022

Zimno, coraz zimniej: jak go ustawić tryb zimowy w oknach?

Okna pełnią w naszych mieszkaniach i domach wiele funkcji – od praktycznych po estetyczne. Doświetlają wnętrza i otwierają je na najbliższe otoczenie. To dzięki nim domownicy mogą oddychać pełną piersią i cieszyć się komfortem termicznym – latem schładzają pomieszczenia, a zimą szczelnie chronią przed mrozem. Aby prawidłowo spełniać ostatnią funkcję, nowoczesne okna wyposaża się w nawiewniki oraz tryby: letni oraz zimowy. Jak je uruchamiać? Jakich efektów się spodziewać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Tryb zimowy w oknie

 

Pod określeniami tryb letni i tryb zimowy kryje się mechanizm umożliwiający regulację docisku uszczelki okiennej. Jak działa? W skrócie – w oknie zamontowana jest specjalna rolka, która pozwala użytkownikowi kontrolować stopień szczelności. 

 

Przy pomocy rolki regulacyjnej okno może być rozszczelnione, zapewniając stały przepływ powietrza pomiędzy mieszkaniem a otoczeniem zewnętrznym – z tej opcji korzysta się głównie latem, kiedy zależy nam na świeżym i chłodnym powietrzu w mieszkaniu. 

 

Przy pomocy tego samego mechanizmu okno może zostać mocno uszczelnione, co zapobiega „ucieczce” ciepła z mieszkania w sezonie grzewczym. Lepsza izolacja wnętrza może oznaczać wówczas niższe rachunki za ogrzewanie. 

 

Jak działa tryb zimowy w oknach?

 

Regulacja lato-zima – pomimo tego, że może odczuwalnie zwiększyć komfort domowników, a nawet zadbać o rodzinny budżet – jest bardzo prostym mechanizmem. Rolkę regulującą bez problemu znajdziesz na większości nowoczesnych okien. Wystarczy, że otworzysz skrzydło i dokładnie obejrzysz jego boczną część.

Na wysokości klamki (a często również w górnej i dolnej części skrzydła) znajduje się metalowy bolec.

 

Najczęściej ma on charakterystyczny kształt – z jednej strony jest węższy, zaś na przeciwległym końcu szerszy. To właśnie ten element pozwala regulować poziom uszczelnienia okna. W zależności od wybranego ustawienia bolec będzie dociskał uszczelkę z mniejszą lub większą siłą nacisku, przepuszczając do mieszkania mniej lub więcej powietrza z zewnątrz.

 

Jak ustawić tryb zimowy w swoim oknie?

 

Ustawienie okna w odpowiednim trybie zima-lato to proste zadanie, z którym poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. W większości modeli okien wystarczy, że rolka regulująca zostanie przestawiona o 90 stopni (względem swojego poprzedniego ustawienia). Można zrobić to przy pomocy klucza imbusowego lub innego, zalecanego przez producenta. Podczas przekręcania bolca można zauważyć delikatne poruszenie uszczelki.  

Niestety, często pojawia się pewien problem – w jakim ustawieniu aktualnie znajduje się rolka? Większość okien montowana jest w sezonie letnim i ustawiona jest w trybie odpowiednim do sezonu. Jeżeli jednak użytkownik nie jest w stanie samodzielnie ocenić, w jakim trybie ustawiono jego okna (np. wprowadził się do mieszkania z rynku wtórnego), może posiłkować się prostą metodą. Wystarczy sprawdzić, która część bolca jest skierowana na zewnątrz (w kierunku uszczelki). Jeżeli węższa – okna znajdują się w trybie letnim. Jeżeli szersza – w trybie zimowym.

 

Inną możliwością jest ocena przepływu powietrza przy obydwu ustawieniach. Tryb, w którym okno będzie przepuszczać więcej powietrza, prawdopodobnie będzie trybem letnim. 

 

Tryb zimowy w oknach – dlaczego warto o nim pamiętać?

 

Niewiele osób wie, że może regulować szczelność swoich okien. Jeszcze mniej osób faktycznie to robi. Warto, by ten trend się zmienił! Korzystanie z sezonowych trybów wiąże się z szeregiem korzyści, których nie sposób przecenić. 

 

Najważniejsza zaleta to oczywiście oszczędność. Kiedy przychodzi zima, a wraz z nią pierwsze przymrozki, uszczelnienie okna zapobiega utracie ciepła w pomieszczeniach. Kaloryfery mogą pracować z mniejszą mocą, co szybko przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Nie możemy jednak zapomnieć o korzyściach, które wiążą się z trybem letnim. Rozszczelnienie okna pozwala zachować odpowiednią cyrkulację powietrza. Chroni domowników przed nadmierną wilgocią i problemami, jakie powoduje – pleśnią, grzybami czy zanieczyszczeniami powietrza.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w serwisie lub naprawie okien zgłoś się do nas – https://oknawawa.pl/naprawa-okien/

Nasi dostawcy