18 listopada 2022
Duże przeszklenia okienne. Jakie są wady i zalety dużych okien?
W nowym budownictwie wielorodzinnym i w domach jednorodzinnych duże przeszklenia stają się powoli standardem. Bardzo często przynajmniej w jednym pokoju montuje się okna sięgające od podłogi do sufitu i od ściany do ściany. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom montowania w domach dużych przeszkleń.
Zalety dużych przeszkleń okiennych
Nowoczesny design i większa przestrzeń
Duże okna, sięgające np. od podłogi do sufitu, optycznie otwierają przestrzeń i dodają jej przestronności. Sprawiają, że wnętrza i elewacje wyglądają stylowo i elegancko, a pomieszczenia wydają się większe. Domy, w których wykorzystuje się duże przeszklenia, wyglądają nowocześnie i stylowo zarówno z zewnątrz, jak i w środku.
Wnętrza otwarte na świat
Przeszklona ściana z wyjściem na taras, balkon czy do ogrodu łączy przestrzeń domową ze światem zewnętrznym, pozwala cieszyć się widokiem za oknem i kontaktem z naturą, jeśli w okolicy znajduje się zieleń.
Warto wiedzieć! Duże przeszklenia mają też istotne znaczenie dla rodziców małych dzieci – pozwalają obserwować pociechy, które spędzają czas w ogrodzie i czuwać nad ich bezpieczeństwem.
Więcej światła i ciepła. Niższe rachunki
Większe przeszklenia to więcej światła we wnętrzach, a co za tym idzie – więcej ciepła. W pomieszczeniach dłużej jest widno, dzięki czemu możemy później włączać światło i tym samym zużywać mniej energii na ogrzewanie. Promienie słońca wpadające do wnętrz naturalnie ogrzewają pomieszczenia, a jeśli okna dodatkowo mają niski współczynnik przenikania ciepła Uw, mogą znacznie ograniczać straty ciepła i jeszcze bardziej działać na korzyść domowego budżetu.
Poza tym pomieszczenia, do których wpada dużo naturalnego światła, działają dobrze na samopoczucie domowników. W takich wnętrzach zwykle czujemy się lepiej niż w pomieszczeniach niedoświetlonych i takich, w których szybko robi się ciemno.
Wygodne użytkowanie
Nowoczesne okna są wyposażone w wygodne mechanizmy, które ułatwiają otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł. W przypadku dużych przeszkleń stosuje się często https://oknawawa.pl/produkty/okna-hs-hst/, działające płynnie i lekko – wystarczy przekręcić klamkę, a potem przesunąć skrzydło w bok po prowadnicach (równolegle do drugiego skrzydła).
W przypadku okien tarasowych stosuje się często niskie lub całkowicie zlicowane z podłożem progi, które ułatwiają poruszanie się między wnętrzem a tarasem czy balkonem.
Wady okien i drzwi z dużymi przeszkleniami
Potencjalne straty ciepła
Duże okna i drzwi tarasowe mogą generować spore straty ciepła. To właśnie przez szyby ucieka z pomieszczeń znaczna część ciepłego powietrza. Aby jednak cieszyć się możliwościami, jakie dają duże przeszklenia i jednocześnie nie wydawać fortuny na ogrzewanie, warto rozważyć montaż okien energooszczędnych. Taka stolarka zwykle wyposażona jest w pakiety co najmniej trzyszybowe (lub nawet cztero- i pięcioszybowe), szyby o niskim współczynniku Ug (który informuje o poziomie termoizolacyjności pakietów szybowych), a także systemy uszczelnień, które chronią przed stratami ciepła.
Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, a do tego zamontowane w prawidłowy sposób, ochronią Twój dom lub mieszkanie przed chłodem, nawet wtedy, gdy przeszklenia będą miały duże rozmiary.
Za ciepło latem?
Istnieje ryzyko, że duże przeszklenia będą mocno nagrzewać wnętrza w upalne dni – zwłaszcza wtedy, gdy okna skierowane są na południe lub na południowy zachód. Aby temu zapobiec, warto postawić na odpowiednie przesłony okien, np. rolety czy żaluzje. Na rynku dostępne są produkty, które dodatkowo blokują promienie UV i tym samym zmniejszają ryzyko przegrzewania się wnętrz.
Wyższe koszty
Cena dużych okien i drzwi tarasowych to często ich największy mankament. Im okna są większe i mają większe przeszklenia, tym są droższe. Oprócz tego, że na duże okna zużywa się więcej materiałów, to konieczne jest też zastosowanie specjalnych technologii, które zwiększają sztywność stolarki. Pakiety szybowe muszę być wytrzymałe, a ramy sztywne – wszystko po to, by nie ulegały naprężeniom i mogły utrzymać duże szyby.
Oprócz tego, że same okna są droższe, to należy liczyć się też z większymi kosztami na dodatkowe akcesoria, np. rolety, żaluzje czy zasłony.
Zwykle najdroższe są okna aluminiowe, nieco tańsze – okna drewniane, a najtańsze – okna z PVC (plastikowe).
Mycie i konserwacja
Utrzymanie dużych okien w czystości może być dla niektórych sporą niedogodnością. Im okna mają większe gabaryty, tym więcej pracy zabiera ich mycie i konserwacja. Jest to cena, jaką trzeba zapłacić za możliwość cieszenia się rozległym widokiem z własnego salonu, sypialni czy innego pomieszczenia w domu.
Czy warto wydać więcej na duże przeszklenia w domu? To zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań, a także od budżetu, jakim dysponujesz. Duże okna z pewnością dodają przestronności wnętrzom, wpuszczają do domu więcej światła i dodają charakteru aranżacji. By w pełni cieszyć się komfortem, warto jednak postawić na stolarkę o dobrych parametrach technicznych, szczególnie w zakresie termoizolacyjności.