Blog

Blog

Okna dźwiękochłonne w mieście. Hit czy kit?

10 grudnia 2022

Okna dźwiękochłonne w mieście. Hit czy kit?

Poziom hałasu, jaki dociera do Twojego mieszkania, ma niebagatelne znaczenie dla komfortu, samopoczucia i zdrowia domowników. Uliczny ruch, tramwaje, bliskość dworca kolejowego lub portu lotniczego – to wszystko może utrudnić odpoczynek, skuteczny relaks, efektywną naukę czy pracę zdalną. Aby uwolnić się od hałasu, możesz zamontować w swoim mieszkaniu okna o wysokiej izolacyjności akustycznej. Jak rozpoznać wysokiej jakości okna dźwiękochłonne? Na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszego produktu na rynku? Podpowiadamy.

Okna dźwiękochłonne i izolacyjność dźwiękowa

Duża część Polaków mieszka w miastach. To niezwykle wygodny wybór ze względu na bliskość różnorodnej infrastruktury usługowej, rozrywkowej, edukacyjnej czy komunikacyjnej. Niestety, mieszkania w miastach mają również swoje minusy. Jednym z najważniejszych z nich jest duże natężenie hałasu. Badania, które przeprowadzono na zlecenie Ministra Zdrowia wykazały, że niemal połowa Polaków żyje w zbyt głośnym otoczeniu, a długotrwała ekspozycja na hałas może u nich spowodować problemy zdrowotne, w tym uszkodzenie słuchu.

 

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców polskich miast opracowano szereg rozwiązań, które mają zwiększać komfort akustyczny. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z ulicznym hałasem są okna dźwiękochłonne. 

 

Okna dźwiękoszczelne wyróżniają się wysoką izolacyjnością akustyczną (dźwiękową). Jest to wartość, przy pomocy której wyraża się zdolność określonej przeszkody (np. drzwi, okien, ściany) do zakłócania przepływu fal dźwiękowych. Im wyższa jest jej izolacyjność akustyczna, tym szczelniej chroni wnętrze budynku przed hałasem, który dochodzi z zewnątrz.

 

Izolacyjność dźwiękowa jest mierzona i wyrażana przez:

  • wskaźnik Rw – wyrażany w decybelach, informuje o tym, jaką ilość hałasu, jest w stanie zablokować przeszkoda (im wyższy Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna),
  • wskaźnik C – wskaźnik korekcyjny, który informuje o stopniu tłumienia hałasu o średniej i wysokiej częstotliwości (np. ruch samolotów, pociągi),
  • wskaźnik Cr – wskaźnik korekcyjny dla dźwięków o niskiej częstotliwości (np. wolno poruszające się samochody).

 

W praktyce można wyobrazić to sobie w następujący sposób: hałas w centrum miasta osiąga średni poziom 42 dB. Okno z Rw na poziomie 40 dB będzie w stanie niemal całkowicie wyciszyć wnętrze pomieszczenia. 

Okna dźwiękoszczelne – co je wyróżnia?

Standardowe okna zapewniają izolacyjność dźwiękową na poziomie około 30 dB. Sprawdzą się zatem w miejscach, w których hałas jest niewielki lub umiarkowany. W mieście – zwłaszcza jeżeli mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy, torach tramwajowych lub w innym miejscu o dużym natężeniu hałasu – mogą okazać się niewystarczające do tego, by zapewnić domownikom komfort akustyczny.

 

O oknach dźwiękochłonnych możemy mówić wtedy, gdy ich Rw (C, Ctr) wynosi co najmniej 34 dB. Aby osiągnąć dźwiękoszczelność na takim poziomie, producenci stosują następujące rozwiązania:

 

  • wzmacniane profile o szerokiej konstrukcji – co najmniej 70 mm,
  • kilka warstw oszklenia – przy czym poszczególne warstwy różnią się grubością, po to, by uniknąć zjawiska rezonansu,
  • klejenie – szyby klejone są na całym obwodzie przy użyciu specjalistycznej folii akustycznej,
  • wypełnienie gazem – przestrzeń pomiędzy szybami wypełnia się preparatem, który zwiększa izolacyjność dźwiękową okna.

 

Okna o najwyższej izolacyjności akustycznej posiadają Rw na poziomie 47 dB. Warto pamiętać jednak, że tak duża dźwiękoszczelność nie zawsze jest konieczna. Okna należy zawsze dopasować do wymagań klienta i warunków akustycznych, w jakich znajduje się jego mieszkanie.

Jak wybrać odpowiednie okna dźwiękochłonne?

Kiedy poszukujesz okien dźwiękoszczelnych do swojego mieszkania, zwracaj uwagę na modele z Rw (C, Ctrr) na poziomie co najmniej 40 dB. Taka wartość pozwoli na ograniczenie hałasu, jaki dobiega z miejskich ulic. Uważaj jednak, by sprawdzać współczynnik izolacyjności akustycznej dla całego okna – nie tylko dla samego pakietu szybowego. Dlaczego? Ponieważ na ostateczny rezultat wpływ mają także inne czynniki, m.in. jakość profilu i okuć, zastosowane uszczelki, a także rozmiar okna (im większe okno, tym gorsza izolacyjność dźwiękowa; przyjmuje się, że najlepsze efekty w zakresie redukcji hałasu dają okna o niezbyt dużych rozmiarach, nieprzekraczające standardowego wymiaru 1230 x 1480 mm). 

 

Niebagatelne znaczenie dla izolacyjności akustycznej ma również sposób montażu okna – tylko powierzenie go pracy profesjonalistów pozwoli Ci uzyskać doskonały efekt.

 

Więcej o oknach dźwiękochłonnych – na co zwracać uwagę przy zakupie, na jaki wydatek się szykować i wiele więcej – przeczytasz w zakładce https://oknawawa.pl/produkty/okna-dzwiekochlonne/ 

Nasi dostawcy