Blog

Blog

Okna balkonowe przesuwne – wady i zalety 

10 grudnia 2022

Okna balkonowe przesuwne – wady i zalety 

Okna przesuwne pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, są łatwe w obsłudze i funkcjonalne. Mają jednak pewne minusy. Na przykład, żeby stolarka nie generowała strat ciepła, należy wykonać specjalny montaż i zastosować systemowe podparcia. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom przesuwnych okien balkonowych.

 

Warto wiedzieć! Okna przesuwne składają się zwykle z dwóch skrzydeł: ruchomego, które otwiera się na boki i nieruchomego, które nie zmienia swojej pozycji. Przeszklenia mogą sięgać od podłogi do sufitu i zajmować całą szerokość ściany w pokoju lub jej dużą część, pamiętajmy tylko o jednym jak zaszalejemy z wielkością okien i zrobimy je poza wymiarami podanymi przez producentów profili zostaną nam tylko DROGIE ROZWIĄZANIA okien nie zrobimy już w PCV pozostaną nam tylko okna aluminiowe.

 

 

Jakie są zalety przesuwnych okien balkonowych?

Oszczędność miejsca. Zdawałoby się , że są to okna idealne do małych pomieszczeń , oczywiście jeśli mamy nieograniczony budżet to tak, bo nie wiem czy 7000 zł czy 10000 zł wydane na okno przesuwne do np. pokoiku dziecięcego będzie dla naszego domowego budżetu łatwe do uniesienia tylko po to żeby było nam wygodnie otwierać 🙂

Żeby otworzyć okno przesuwne HKS lub PSK, należy przekręcić klamkę i odchylić skrzydło, a następnie przesunąć je po szynie znajdującej się w prowadnicy (w dolnej części ościeżnicy). W przypadku HST / HS dzięki temu, że skrzydła przesuwają się równolegle względem siebie i nie trzeba odchylać skrzydła ,  zabierają nam jeszcze mniej miejsca po otwarciu. Możesz w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i np. w niedalekiej odległości od okien ustawić meble czy dodatki, co w przypadku tradycyjnych okien rozwiernych (lub rozwierno-uchylnych) jest niemożliwe. 

 

Okna przesuwne są doskonałe m.in. do dużych salonów gdzie chcemy mieć piękne przeszklenia na pół ściany , HS w tym przypadku jest idealny bo nawet o szerokości 6 mb będzie nam się ładnie przesuwał.

Więcej naturalnego światła i optyczne otwarcie przestrzeni piękny projekt domu i PROBLEM jaki?

Duże przeszklenia, sięgające od podłogi po sufit sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej doświetlone, także wyglądają nowocześnie i elegancko. Mamy już projekt wymarzonego domu Architekt przesiedział z nami godziny w biurze na telefonie i na mailu. Wysyłamy zapytania do firm kto nam wybuduje dom? Jest jedna , druga , trzecia , ale ta czwarta robiła znajomemu co prawda droższa o 20% i rok czekania ale lepiej nie ryzykować ZACZYNAMY BUDOWĘ 🙂 

CZAS NA DACH ! CZAS NA OKNA ! Hmmm dlaczego żadna firma nie chce mi zrobić okien w kolorze z PCV wyższych niż 2,3 do 2,5 mb ?? Co jest? Aha normy narzucone przez producenta profili okiennych narzucają im określone wysokości stolarki okiennej, bo inaczej się okna z PCV powyginają! No to bez łaski wezmę okna aluminiowe 🙂 tam robią i dużo wyższe i nie robią takich problemów i faktycznie można tam robić okna bardzo wysokie, rozsyłam zapytania dostaję oferty….

CO JEST?? Co to za cena z kosmosu ?? OKNA ALUMINIOWE o takich gabarytach potrafią być o 100% droższe od PCV .  No dobra przeanalizujmy ten projekt jeszcze raz… może takich wysokich mieć nie musimy kochany …………………………. ( uzupełnia czytający tekst ) ?

 

 

„W dodatku w nowoczesnych oknach stosuje się stosunkowo wąskie ramy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jeszcze większej powierzchni szyby. Do pomieszczenia wpada więcej naturalnego światła i co za tym idzie – we wnętrzu jest cieplej i widniej”

Taki tekst spotkamy na wielu stronach www , kiedy jest to CIEPLEJ i WIDNIEJ? Jak jest lato to przez te duże oszklenia wpada nam tyle światła i słońca i jest nam tak CIPELUTKO , że żałujemy że nie wzięliśmy rolet zewnętrznych żeby to trochę wychłodzić , a zimą nie oszukujmy się że słońce nam dużo dogrzeje pomieszczenia w budynku bo ile tego słońca mamy 🙂 ( nie biorę pod uwagę budynków w których Architekt zaplanował budowę tak żeby słońce operowało nawet zimą idealnie i dogrzało nam te pomieszczenia, ale coś za coś latem trzeba się osłaniać wtedy ).

 

Zwróćmy uwagę na Uw okna jeśli jest niski współczynnik przenikania ciepła, możliwe jest znaczne zmniejszenie strat ciepła oraz kosztów energii (za ogrzewanie i światło). 

 

Duże przeszklenia pozwalają także optycznie otworzyć przestrzeń i sprawić, że wnętrza wydają się bardziej przestronne.

Wygoda użytkowania 

Nowoczesne okna są wyposażone w mechanizmy, które ułatwiają otwieranie i zamykanie skrzydeł. Przesuwanie dużych okien balkonowych nie wymaga użycia siły, jest łatwe i przyjemne.

 

MARZENIE:

„Okna poruszają się po prowadnicach płynnie i bezproblemowo, a nawet intensywna eksploatacja stolarki nie wpływa na obniżenie jej jakości (pod warunkiem że stawiamy na okna dobrej klasy od sprawdzonych, doświadczonych dostawców).”

RZECZYWISTOŚĆ:

OKNA HS pracują przez wiele lat faktycznie bezproblemowo jeśli zostaną prawidłowo zamontowane i wyprodukowane tam nie za bardzo jest co się zepsuć 🙂 , ale okna uchylno – przesuwne takie jak HKS/ PSK to są okna które ze względu na swoją konstrukcję wymagają konserwacji i regulacji, jeśli tego nie robimy czas użytkowania to około 10 lat wtedy naprawa to około 2200 zł za rozwalony system jezdny. 

 

W wielu nowoczesnych oknach balkonowych progi są licowane z podłogą lub są na tyle niskie, nie że ich pokonywanie jest bezproblemowe także dla dzieci czy osób, które mają trudności z poruszaniem się.

Wady przesuwnych okien balkonowych

Jakie wady mogą mieć okna, które wpuszczają dużo światła, są wygodne w obsłudze, funkcjonalne i nowoczesne? A jednak, okna przesuwne mają swoje minusy. Sprawdźmy, jakie. 

Sposób montażu

Okna balkonowe przesuwne są duże i ciężkie – m.in. dlatego montaż takiej stolarki jest trudniejszy niż w przypadku tradycyjnych okien i drzwi rozwiernych. Podczas montażu należy m.in.:

  • Zastosować systemowe podparcie ( poszerzenia itp. ), które ma zwiększyć stabilność stolarki oraz zapobiec powstaniu mostka termicznego przy podłodze. 

 

Aby okna zachowały swoje właściwości techniczne i spełniały swoje funkcje, za montaż stolarki powinna być odpowiedzialna ekipa wykwalifikowanych fachowców. 

 

Warto sprawdzić! https://oknawawa.pl/realizacje/ możesz zobaczyć, jak wygląda profesjonalny montaż okien przesuwnych HS i jak wyglądają takie okna w praktyce.

Ryzyko strat ciepła przy oknach niskiej jakości

Duże przeszklenia, które z jednej strony są zaletą balkonowych okien przesuwnych, mogą stanowić jednocześnie ich wadę. Jesienią i zimą mogą bowiem zwiększać straty ciepła. Dotyczy to jednak okien o niskich parametrach w zakresie izolacyjności termicznej. Okna wyposażone m.in. w pakiety trzyszybowe, dodatkowe warstwy ocieplenia czy profile o kilkukomorowej obudowie zabezpieczają pomieszczenia przed nadmierną utratą ciepła. Warto więc zainwestować w stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła (Uw). To właśnie ten parametr informuje nas o tym, jakie właściwości w zakresie izolacyjności termicznej ma stolarka. PAMIĘTAJMY JEDNAK ŻE NAJCIEPLEJSZYM OKNEM JEST ŚCIANA 😉 3 X CIEPLEJ NIŻ NAJLEPSZE PRZESZKLENIA 🙂

Utrzymanie w czystości

Okna przesuwne są zwykle dużych rozmiarów, dlatego ich mycie wymaga sporo pracy. W dodatku przeszklenia mogą szybciej się brudzić m.in. w okolicy podłogi (szczególnie wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci czy zwierzęta). Żeby cieszyć się widokiem zza okna, trzeba więc włożyć więcej pracy w utrzymanie okien w czystości niż w przypadku stolarki o mniejszych gabarytach. Najlepiej jak stać na sprzątaczkę 😉

 

Okna przesuwne to rozwiązanie funkcjonalne, wygodne i nowoczesne. Daje szerokie możliwości aranżacyjne, a dzięki dużym przeszkleniom do wnętrz wpada więcej naturalnego światła. Należy jednak pamiętać o tym, że duże przeszklenia mogą generować straty ciepła, jeśli okna mają kiepskie parametry techniczne. Warto więc decydować się na montaż stolarki od sprawdzonych producentów. 

Nasi dostawcy