27 czerwca 2023
Okna antywłamaniowe – przed czym chronią i czy warto w nie zainwestować?
Okna antywłamaniowe mają zmniejszać ryzyko włamania do mieszkania, a im lepsze mają zabezpieczenia, tym więcej czasu złodziej będzie potrzebować na sforsowanie stolarki. Jednak jaki tak naprawdę jest poziom zabezpieczeń i czy warto dopłacić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa? Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom okien antywłamaniowych.
Czy okna antywłamaniowe zapewnią pełną ochronę przed włamaniem?
Odpowiedź jest prosta: nie, okna antywłamaniowe nie zagwarantują Ci pełnego bezpieczeństwa w domu. Mogą jedynie – lub aż – zmniejszyć ryzyko włamania. Im wyższa będzie klasa okien i im lepsze będą miały zabezpieczenia, tym dłużej okno będzie stawiało opór złodziejom. A im więcej czasu włamywacz będzie musiał spędzić pod oknem, zanim dostanie się do środka, tym bardziej będą rosły szanse, że zrezygnuje lub zostanie przyłapany. Sprawdźmy więc, jak długo okno może stawiać opór włamywaczom.
Złodziej amator a profesjonalista, czyli przed jakim włamaniem chronią okna antywłamaniowe?
Większość włamań do mieszkań ma miejsce przez okna (złodzieje rzadko wybierają drzwi, a jeśli to robią, to zwykle dlatego, że… są otwarte). Jeśli więc chcesz zmniejszyć ryzyko włamania się do Twojego domu czy mieszkania, rozważ montaż okien antywłamaniowych. Musisz mieć jednak świadomość, że okna antywłamaniowe nie są pancerne i nawet takie można sforsować, choć oczywiście zajmie to więcej czasu niż w przypadku okien bez większych zabezpieczeń. A czas jest dla złodziei równie cenny, co zawartość okradanych wnętrz.
Jakie są więc klasy antywłamaniowości i czym świadczą?
- Klasa RC1 i RC1N – zapewnia podstawową ochronę przed włamaniem przy użyciu siły fizycznej.
- Klasa RC2N – zapewnia ochronę przed otwarciem przy pomocy prostych narzędzi, jak np. śrubokręt, szczypce.
- Klasa RC2 – ochrona jak w przypadku RC2N. Dodatkowo określa się tu czas oporu, jaki powinny stawiać okna. Są to 3 minuty.
- Klasa RC3 – podobnie jak w klasie RC2, jednak w tym przypadku okna mają stawiać opór przez 5 minut, zabezpieczając w tym czasie przed włamaniem z użyciem dodatkowego śrubokrętu i łomu.
- Klasa RC4 – zapewnia ochrona przed włamywaczem, który używa siekiery, młotka, dłuta oraz wiertarki akumulatorowej. Czas oporu to 10 minut.
- Klasa RC5 – ochrona przed włamywaczem, który używa elektronarzędzi np. wiertarki. Czas oporu to 15 minut.
- Klasa RC6 – ochrona przed włamywaczem, który używa elektronarzędzi dużej mocy. Czas oporu to 20 minut.
Warto wiedzieć!
Okna antywłamaniowe – nawet najlepsze – nie ochronią przed brakiem rozsądku, dlatego, żeby zmniejszyć ryzyko włamania, trzeba zachować ostrożność. Przed wyjściem z domu zawsze zamykaj okna, szczególnie balkonowe!. Większość włamań do mieszkań odbywa się przez otwarte/uchylone okna.
W co wyposażone są okna antywłamaniowe?
Co właściwie sprawia, że okna są antywłamaniowe? Podwyższoną ochronę zapewnia wyposażenie, takie jak:
- Hartowane i antywłamaniowe szyby – wzmocnione i pokryte specjalną folią, która zabezpiecza szkło przed wypadnięciem z okucia w momencie rozbicia. Dzięki temu złodziej nie wejdzie do środka przez wybite okno.
- Wzmocnione okucia.
- Zaczepy antywyważeniowe.
- Klamki z blokadami.
Czy zdecydować się na okna antywłamaniowe?
Okna antywłamaniowe są droższe niż standardowe. Cena może być wyższa nawet o 50% względem ich odpowiedników bez dodatkowej ochrony. Należy więc położyć na szali jednorazowy, spory wydatek, a także to, co ewentualnie może paść łupem złodziei (którzy często oprócz wyniesienia z domu cennych przedmiotów czy pieniędzy, dokonują też zniszczeń we wnętrzach). Oczywiście nie bez znaczenia jest także większe poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli Twój budżet pozwala Ci na wydanie od kilku do kilkunastu tysięcy więcej za okna antywłamaniowe (przy montażu wielu przeszkleń np. w domach ta różnica może jeszcze bardziej wzrosnąć) – takie rozwiązanie na pewno nie zaszkodzi. Tym bardziej, jeśli masz duży majątek, cenne sprzęty (zwłaszcza mniejszych rozmiarów – złodzieje chętniej ukradną laptop, tablet czy aparat fotograficzny niż telewizor), biżuterię lub pieniądze (choć te zdecydowanie lepiej trzymać w banku niż w szufladzie). Z drugiej jednak strony, jeśli nie przechowujesz w domu wielu cennych przedmiotów, a do tego stoisz przed wyborem: „wymienić okna teraz czy poczekać kolejne miesiące bądź lata, żeby odłożyć pieniądze”, być może lepszym rozwiązaniem będzie montaż dobrych okien, które nie mają tak wysokich parametrów w zakresie antywłamaniowości.
Wiele zależy oczywiście od tego, co masz w domu i co może ukraść Ci włamywacz, w jakiej okolicy mieszkasz, a także jak bardzo zależy Ci na większym spokoju psychicznym.
Wskazówka! Jeśli nie okna antywłamaniowe, to co?
Jeśli nie możesz lub nie chcesz kupić okien i drzwi antywłamaniowych, rozważ np. wykupienie ubezpieczenia biżuterii, sztuki, sprzętów czy innych cennych przedmiotów (zwróć jednak uwagę, czy warunkiem wypłaty ubezpieczenia nie jest montaż antywłamaniowej stolarki). Gotówkę wpłać na konto lub na lokatę. Ewentualnie wyposaż się w domowy sejf. Zawsze zamykaj okna przed wyjściem z domu (szczególnie balkonowe!) i nie kuś złodzieja, chwaląc się, jak cenne przedmioty masz w domu.
A jeśli masz wątpliwości, jakie okna wybrać do swojego mieszkania lub domu, zachęcamy do kontaktu z nami. Wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie.