Blog

Blog

Od czego zależy cena nowych okien?

17 lipca 2023

Od czego zależy cena nowych okien?

Wymiana czy montaż nowych okien to spory wydatek. Trudno się więc dziwić, że często szukamy oszczędności przy wyborze stolarki okiennej. Koszt takiego przedsięwzięcia można obniżyć na kilka sposobów, np. wybierając np. okna PCV zamiast drewnianych czy aluminiowych. Sprawdźmy, od czego jeszcze zależy cena nowych okien.

 

 

 

Materiał profili – PVC, drewno czy aluminium?

Zacznijmy od najniższej półki cenowej (co zdecydowanie nie oznacza najniższej półki jakościowej!). Okna PVC (potocznie zwane oknami PCV czy plastikowymi) są tańsze od okien drewnianych czy aluminiowych. Równocześnie prezentują świetne parametry techniczne – są szczelne, dobrze izolują temperaturę i dźwięki (w zależności od klasy danego modelu). Łatwo utrzymać je w dobrym stanie, a ich mycie i konserwacja są proste.

 

Okna plastikowe nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych (jak np. okna drewniane).
Okna drewniane są droższe niż okna PVC, nawet jeśli ramy zostały wykonane z rodzimych gatunków drewna, takich jak sosna czy świerk. Jeszcze wyższą cenę mają zwykle okna z ramami wykonanymi z gatunków egzotycznych. Drewniana stolarka okienna ma wielu amatorów, którzy podkreślają m.in. jej walory estetyczne i trwałość. Okna drewniane są eleganckie, ciepłe i mogą przetrwać długie dekady. Muszą być jednak odpowiednio konserwowane i zadbane, a do tego trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem na ich zakup.

 

Okna aluminiowe to także górna półka cenowa. Ramy takich okien są bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz i domów. Najdroższe na rynku są okna drewniano-aluminiowe, których ramy od strony zewnętrznej wykonane są z aluminium, a od wewnątrz – z drewna.

 

Które okna wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości budżetowych, ale jeśli nie chcesz wydawać bardzo dużych pieniędzy, postaw na okna PCV, które z jednej strony są opcją przyjazną dla portfela, z drugiej są funkcjonalne i zapewniają świetne parametry w zakresie izolacyjności akustycznej oraz termicznej. A skoro o termoizolacyjności mowa…

 

Termoizolacyjność okien – czy warto kupić okna energooszczędne?

Im okna mają niższy współczynnik przenikania ciepła (Uw), tym z reguły są droższe. Z drugiej strony im Uw jest niższy, tym okna lepiej chronią przed stratami ciepła. Przy wyborze stolarki warto jednak przeliczyć siły na zamiary, a raczej potrzeby na finanse.

 

Od 2021 roku zmieniły się przepisy prawa budowlanego. Wszystkie nowe budynki mieszkalne muszą być wznoszone w standardzie energooszczędnym. Oznacza to, że montowane w nich okna muszą mieć współczynnik Uw na poziomie nie wyższym niż 0,9 W/(m2*K). Do końca 2020 roku współczynnik ten wynosił 1,1 W/(m2*K). To pokazuje, że nawet okna z Uw w granicach 1 W/(m2*K) będą dobrze chronić przed stratami ciepła. Jeśli więc szukasz oszczędności, nie musisz kupować okien przeznaczonych do budynków energooszczędnych.

 

Pakiety szybowe – jaka liczba szyb jest optymalna?

 

Cenę okien podnosi też liczba szyb w pakietach szybowych. Porównując wyłącznie ten czynnik, droższe będą pakiety trzy- czy czteroszybowe, a tańsze – pakiety dwuszybowe. Za co odpowiada większa liczba szyb w oknach? Krótko mówiąc, im więcej szyb ma dane okno, tym więcej przeszkód ma do pokonania ciepło uciekające z wnętrz. Można więc rozważyć zakup okien z pakietem trzyszybowym, ale jeśli szukasz oszczędności, zatrzymaj się na tym poziomie. Każda dodatkowa szyba to wyższy koszt.

 

Liczba skrzydeł i sposób otwierania okien – jaki ma to wpływ na cenę?

 

Zwykle cena okien rośnie wraz z liczbą skrzydeł. Jeśli wybierasz okna trzy- czy czteroskrzydłowe, możesz zapłacić za nie więcej niż za okna tej samej jakości, ale z dwoma skrzydłami. Wiele zależy też od liczby ruchomych skrzydeł – z reguły im więcej skrzydeł może się otwierać, tym więcej za to zapłacisz.
Na cenę wpływa też sposób otwierania okien czy drzwi tarasowych. Twój budżet mniej obciążą np. drzwi czy okna uchylne (otwierane standardowo, „na oścież”), a bardziej – drzwi w systemie PSK (uchylno-przesuwne) lub HKS (podnoszono-przesuwne). Jakość użytkowania drzwi tarasowych przesuwnych jest zdecydowanie wyższa niż uchylnych, jednak za taki komfort trzeba odpowiednio zapłacić.
Dodatkowe wyposażenie i funkcjonalności

 

Cenę okien mogą podnieść też dodatkowe funkcjonalności, takie jak:

 

  • podwyższona dźwiękochłonność,
  • przeciwsłoneczne szyby,
  • możliwość stopniowania uchyłu skrzydeł poprzez sterowanie klamką,
  • zatrzaski balkonowe,
  • blokady otwarcia i zamknięcia,
  • okucia antywyważeniowe,
  • nawiewniki poprawiające cyrkulację powietrza.

Rozumiemy, że mnogość rozwiązań może powodować zawroty głowy, dlatego jeśli szukasz złotego środka, tzn. okien, które zmieszczą się w Twoim budżecie i jednocześnie będą dla Ciebie funkcjonalne, skontaktuj się z nami. Zaproponujemy Ci najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Ważne! Sposób montażu i wykończenia okien, a ostateczna ich cena
Prosząc o wycenę montażu okien różne firmy, zwróć uwagę, co oferują. Niektóre firmy wliczają w całkowity koszt demontaż i wywóz starych okien, a także wykończenie otworów okiennych, inne podają cenę wyłącznie za samo wstawienie okna. W Merdus oferujemy kompleksową usługę, łącznie z demontażem starych okien, montażem nowych, a także transportem i serwisem na terenie Warszawy i okolic.

Nasi dostawcy