17 lipca 2023
Jakie okna do mieszkania w bloku?
Wymiana okien w budynku wielorodzinnym (bloku) wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim musisz wybrać okna dopasowane do wielkości otworów okiennych – nie będziesz mieć możliwości ich powiększenia. Wielkość, kształt i zwykle nawet kolor okien są określone w projekcie budowlanym, a ten jest chroniony przez prawo autorskie. Może zdarzyć się też, że spotkasz się z ograniczeniami dotyczącymi liczby skrzydeł. Jak sprostać tym wymaganiom i na co zwrócić uwagę, wybierając okna do mieszkania w bloku? Sprawdźmy.
Wymiana okien w bloku – od czego zacząć?
Co musisz zrobić, zanim wymienisz okna? Przede wszystkim udaj się do administracji i zapytaj, czy istnieją określone wytyczne w zakresie stolarki okiennej. Pracownicy muszą udzielić Ci niezbędnych informacji. Możliwe, że przed wymianą okien konieczne będzie uzyskanie pozwolenia od zarządcy. Wszelkie działania na własną rękę – czy to wymiana okien bez pozwolenia, czy zwłaszcza montaż okien niezgodnych z wytycznymi – mogą wiązać się z nałożeniem kar lub koniecznością ponownego montażu okien, tym razem spełniających kryteria.
Z jakiego materiału? PCV, drewno czy aluminium?
W budownictwie wielorodzinnym najpopularniejsze są okna plastikowe, czyli tzw. okna PCV (choć ich poprawna nazwa to okna PVC). Łączą w sobie wiele zalet, począwszy od funkcjonalności, przez bardzo dobre parametry techniczne, po dużą możliwość wyboru kolorów ram i wreszcie – niższą cenę niż w przypadku innych materiałów.
Okna PCV są odporne na wilgoć, pleśń i działania szkodników. Łatwo utrzymać je w czystości, nie wymagają regularnych zabiegów renowacyjnych i konserwacyjnych (tak jak okna drewniane). Są trwałe, wygodne w użytkowaniu i tanie. Okna PCV w porównaniu do okien drewnianych i aluminiowych zdecydowanie mniej nadszarpną domowy budżet, a przy tym będą dobrze izolowały dźwięki oraz temperaturę.
Okna drewniane są droższe niż plastikowe. Ich zwolennicy podkreślają walory estetyczne stolarki, a także jej dużą trwałość. Odpowiednio zadbane i konserwowane okna drewniane przetrwają dziesiątki lat.
Okna aluminiowe – podobnie jak drewniane – są droższe niż plastikowe. Wyróżnia je bardzo duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na czynniki atmosferyczne. Najczęściej wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych i biurowcach, utrzymanych w nowoczesnym stylu.
Podsumowując, jakie okna do mieszkania w bloku będą dobre? Każde. My polecamy okna PCV, które zapewniają świetny stosunek jakości do ceny.
Okna w mieszkaniu a rachunki za ogrzewanie
Znaczna część mieszkań w blokach jest opomiarowana. To znaczy, że mieszkańcy płacą za tyle mediów, ile zużyją. Z tego powodu warto postawić na okna, które będą zmniejszać straty ciepła. Bo im mniej ciepła ucieknie z mieszkania, tym mniej trzeba będzie je ogrzewać i tym mniejsze rachunki opłacać. A nawet jeśli w Twoim bloku nie ma (jeszcze) liczników czy podzielników ciepła i wszyscy mieszkańcy płacą jednakową stawkę za ogrzewanie, i tak warto minimalizować konieczność podkręcania grzejników, chociażby ze względów środowiskowych.
Jeśli chcesz wybrać okna dobrze chroniące przed stratami ciepła, możesz postawić takie, które mają współczynnik przenikania ciepła Rw między 0,9 a 1,1 W/(m2*K). Lepiej będzie też wybrać okna z pakietem minimum trzyszybowym.
Więcej na temat okien, które zmniejszają straty ciepła, przeczytasz tutaj. Z tego tekstu dowiesz się m.in. na co zwrócić uwagę, wybierając okna i za co nie przepłacać.
Co z hałasem? Szyby dźwiękochłonne
Jeśli Twój blok jest położony w hałaśliwej okolicy, wybierając stolarkę, zwróć uwagę na współczynnik Rw, który informuje o tym, jak bardzo okna tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz. Standardowe okna mają Rw na poziomie 30 dB, choć wartość tego współczynnika może wzrosnąć nawet do 45 dB. Zanim jednak zdecydujesz się na okna najbardziej wyciszające i jednocześnie najdroższe, przeanalizuj, jakiej ochrony przed hałasem faktycznie potrzebujesz. Oczywiście, im we wnętrzach jest ciszej, tym jest też zdrowiej, ale jeśli Twój budżet jest ograniczony, poszukaj złotego środka.
Wskazówka! W OknaWawa możemy wykonać dla Ciebie bezpłatny pomiar i dokona analizy pod kątem hałasu. Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie optymalne do Twojego mieszkania. Zapraszamy do kontaktu.
Co ze światłem? Szyby przeciwsłoneczne
Szyby przeciwsłoneczne powstają ze specjalnie przygotowanego szkła, które odbija i rozprasza promienie słoneczne. Dzięki temu wnętrze mieszkania się nie nagrzewa, a nadal jest w nim jasno. Warto wiedzieć, że okna z takimi szybami nie są (a raczej: nie muszę) być przyciemniane. Okna z szybami przeciwsłonecznymi wyglądają tak samo, jak tradycyjne, a jednak chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem.
Takie rozwiązanie jest polecane przede wszystkim do mieszkań, których okna wychodzą na zachód i na południe, i przed którymi nie stoją drzewa czy budynki, rzucające cień.
Co z kolorem? Białe, brązowe, a może jeszcze inne?
W większości przypadków kolor ram okiennych musi być taki sam we wszystkich mieszkaniach w jednym bloku. Najczęściej spotyka się ramy białe, rzadziej brązowe, a jeszcze rzadziej antracytowe/szare. Czy to oznacza, że większość mieszkańców jest skazana na białe ramy? Niekoniecznie. Możesz wybrać tzw. okna bikolor. W tym przypadku kolor ram może być inny na zewnątrz i w środku. Wilk syty i owca cała.
Okna antywłamaniowe do mieszkania w bloku – czy warto?
Okna antywłamaniowe w mieszkaniu w bloku mają sens, jednak zanim wydasz kilka lub kilkanaście tysięcy więcej, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Być może nie przechowujesz w domu cennych sprzętów, biżuterii, sztuki czy pieniędzy w gotówce, które mogłyby paść łupem złodziei. Być może mieszkasz na wysokim piętrze w bloku, a obok Twojego balkonu nie ma np. okna klatki schodowej, przez które złodziej mógłby dostać się do środka. Być może warto ubezpieczyć cenne przedmioty albo postawić na antywłamaniowe rolety.
Aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jest dużo. Jeśli chcesz rozwiać swoje wątpliwości i wybrać rozwiązanie optymalne dla Ciebie, zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie podpowiemy Ci, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego mieszkania i Twojego budżetu. A na temat okien antywłamaniowych więcej przeczytasz tutaj.
Film
@medrus.pl #kabaretczwartafala #oknadzwiekochlonne#oknodzwiekochlonne#oknadzwiekoszczelne#oknatrzyszybowe#oknadwuszybowe#oknadźwiękochłonne#dźwiękochłonneokno #medrus#medrusokna